ברית מילה סטרילית ללא פריעה ומציצה על ידי מוהל מומחה

המילה

ברית סטרילית ללא פריעה ומציצה

לעומת הליך המילה הפשוט שפורט לעיל, הליך המילה אצל רוב המוהלים שונה. הם מבצעים שני הליכים נוספים שהם "פריעה" ו-"מציצה" שמקורם בהלכה הרבנית, אך אינם נזכרים בתורה. בסופו של דבר, אין כל הבדל במראה האיבר הנימול אם מבצעים הליכים אלה, שמקורם כאמור הלכתי – אך הוספתם מסבכת את המילה ועלולה לסכן את התינוק.

הפריעה

הפריעה היא הסרת קרום העור הדק הפנימי המכסה את העטרה בעזרת הציפורן ולא בכלי המילה. כמפורט במשנה תורה לרמב"ם, הלכות מילה פרק ב': כֵּיצַד מוֹהֲלִין: חוֹתְכִין אֶת כָּל הָעוֹר הַחוֹפֶה אֶת הָעֲטָרָה, עַד שֶׁתִּתְגַלֶּה כָּל הָעֲטָרָה; וְאַחַר כָּךְ פּוֹרְעִין אֶת הַקְּרוֹם הָרַךְ שֶׁלְּמַטָּה מִן הָעוֹר בְּצִפֹּרֶן, וּמַחְזִירוֹ לְכָאן וּלְכָאן, עַד שֶׁיֵּרָאֶה בְּשַׂר הָעֲטָרָה.. יש בעייתיות רבה בהליך זה שכן בציפורני האדם ישנם חיידקים וזיהומים רבים שעלולים לעבור לנימול כיוון שכלי דם באיבר גלויים. בהליך המילה שאני מבצע, כבשיטת מילה רפואית מודרנית, מפרידים את שכבת עור הפריעה לפני המילה באמצעות כלי מילה סטריליים (כגון מחט הפרדה), ולכן הקרום שתחת הערלה מוסר יחד עמה בעת חיתוך הערלה.

המציצה

כפי שהוזכר לעיל איני מבצע את פעולת המציצה. בשלב המציצה מוצץ המוהל עם פיו את הפצע עד שיצא ממנו דם. כמפורט במשנה תורה לרמב"ם, הלכות מילה פרק ב':

וְאַחַר כָּךְ מוֹצֵץ הַמִּילָה, עַד שֶׁיֵּצֵא הַדָּם מִמְּקוֹמוֹת רְחוֹקִים, כְּדֵי שֶׁלֹּא יָבוֹא לִידֵי סַכָּנָה; וְכָל מָל שְׁאֵינוּ מוֹצֵץ, מַעְבִירִין אוֹתוֹ. וְאַחַר שֶׁמּוֹצֵץ, נוֹתֵן עָלֶיהָ אַסְפְּלוֹנִית אוֹ רְטִיָּה וְכַיּוֹצֶא בָּהֶן.

לטענת הרבנות והמוהלים שמבצעים הליך זה המציצה נועדה להציל את התינוק מנפיחות הגיד, מזוהמה שאולי נכנסה למקום החבורה על ידי ציפורן המוהל בעקבות הפריעה, משחרור חסימת כלי הדם שנחתכו ואינם מדממים עקב התכווצות השריר באזור, וגם כדי להוציא את הדם הגורם לתאוות רעות.

עם זאת, הוכח מעל לכל ספק כי מבחינה רפואית אין שום קשר בין הליך המציצה לטענות האלה, אלא בדיוק ההיפך: המציצה חושפת הן את התינוק והן את המוהל לסכנות בריאותיות של הידבקות במחלות זיהומיות (לדוגמה הרפס ואיידס), כתוצאה ממגע ישיר של פי המוהל בפצע הפתוח.

אם לא די בכך, כדי לאפשר מציצה, המוהלים נמנעים מלהשתמש במגן רפואי חדיש שבו אני משתמש אשר מונע דימום רב (ולכן לא מאפשר מציצת דם, כפי שמחייבת ההלכה).

הפולמוס נגד הליך המציצה הרבני

בעקבות ביקורת רפואית רבה על הליך המציצה בפה ומספר רב של עדויות על תינוקות שחלו ונפגעו כתוצאה מהמציצה, החלו מוהלים מסוימים לבצע את המציצה באמצעות שפופרת זכוכית במקום ישירות באמצעות הפה כבשיטה המסורתית.

בשנת 2003 הפיצה הוועדה הבין-משרדית לפיקוח על המוהלים הרבניים חוזר למוהלים, שלפיו על המוהל ליידע את הורי התינוק הנימול בעת ההזמנה לביצוע הברית על שתי האפשרויות לביצוע חובת המציצה, ולהחליט על כך תוך כדי שיתופם בהחלטה. בפועל מוהלים רבים לא מיידעים את ההורים על אפשרות זו, ומבצעים את המציצה בפה.

אולם ניסיונות לשכנוע מורי ההוראה של הציבור החרדי להנהיג לכתחילה מציצה בשפופרת, או בדיקות הרפס שגרתיות למוהלים, נתקלו בהתנגדות, בטענה "כי זה תחילת הפרצה לבטל מציצה בפה".

לאחרונה בעקבות התנגדויות רבות להליך המציצה החלו חלק מהמוהלים להשתמש בשפופרת להליך המציצה. אך גם היא אינה מונעת במאת האחוזים הידבקויות במחלות שונות.

סוגיה זו התעוררה ביתר שאת בשנת 2005, בעקבות שלושה מקרים שאירעו בניו-יורק, של תינוקות שנדבקו מהמוהל בנגיף ההרפס (כולל מקרה מוות אחד) בעקבות המציצה, וכן בעקבות מחקרים שהתבצעו בארצות הברית, בישראל ובקנדה, וזיהו  מקרים רבים של הידבקות תינוקות בהרפס בעקבות המציצה בפה.

להלן כתבות על תינוקות שנפגעו כתוצאה מהליך המציצה:

השאר/י פרטים

חברת לבניית אתרים בניית אתרים